Jak snadno a rychle poznat podvodníka a nenaletět

Láká vás výhodná koupě použitého zboží za nízkou cenu? Zbystřete a ochraňte svoje peníze.

Pojďme se společně podívat na pár tipů, které vám mohou ušetřit peníze, zklamání a čas strávený na policii či soudu. Jak tedy nakupovat na bazaru co nejvíce bezpečně?

Zde uvádím doporučení, které mohou pomoci odhalit podvodníka nebo vás minimálně upozorní, že něco není v pořádku. 

Pokud se vám nechce pročítat celý článek, prozradím vám, že na konci najdete připravenou zprávu pro prodejce vámi vybraného zboží, která v sobě všechna má doporučení obsahuje.   

1) Nespěchejte s nákupem

Když vás zaujme extra dobrá nabídka toho, co právě hledáte, vždy zbystřete. Není dobré podlehnout nadšení z objevení „zázračně dobré nabídky“. Protože takové málokdy existují.

Největší chyba je chtít obchod uzavřít co nejrychleji, aby vám ta úžasná nabídka neutekla.

U těchto zázračných nabídek na vás prodejce může v komunikaci tlačit zprávou: "Jakmile mi pošlete peníze tak vám to hned posílám".

Je dobré věnovat čas prověření prodávajícího.

2) Snižte důvěru na minimum

Pokud je prodejce na druhé straně podvodník, nalže cokoli, aby vás donutil poslat peníze. A tím myslím jakékoli peníze, třeba jen 100 Kč za poštovné. Říkáte si, že kvůli "stokoruně" by nikdo nepodváděl, ano podváděl.

Takže i u malých obchodů je dobré být ostražitý.

3) Zjistěte, s kým jednáte

Prodejci prodávají pod různými jmény a profily. To je v současné době něco, co můžou měnit každou minutu a vymýšlet si nová a nová jména. Profil tedy prakticky nic neznamená a přeci může něco jméno na profilu napovědět.

Je dobré si zkusit jméno na profilu porovnat s názvem e-mailu.

Velmi nespolehlivé ale jednoduché je podívat se na další zboží, které daný prodejce prodává. Když někdo prodává lego a má k tomu na profilu například dětské oblečení a lyže, tak to zřejmě opravdu bude někdo, kdo prodává věci po dětech.   

Při vyšší ceně zboží neváhejte získat skutečné jméno prodávajícího. Můžete žádat ofocení kousku občanky, kde bude uvedeno pouze jméno.

obcanka

Dobrý prodejce to rád udělá. Nepředstavuje to pro něj žádné riziko a vy můžete porovnat skutečné jméno se jménem profilu.

Většina podvodníků pro vás toto neudělá z obav o prozrazení své identity a obdržíte tak maximálně pár výmluv: "Tento údaj je citlivý a nikomu neposkytuji.", "Bojím se zneužití mé občanky."

Pro vás to však znamená, že jste možná v tomto kroku už zachránili vaše peníze.

4) Ověřte si nabízené zboží

Inzerát zpravidla obsahuje nafocené zboží nebo stažené fotky z internetu.

Vždy chtějte minimálně vyfocené zboží – nespokojte se s fotkami z internetu.

Nejjistější způsob, jak zjistit, že prodávající zboží má, je požádat ho, aby vám zboží vyfotil s kouskem papírku s konkrétním textem.

Na papírek si nechte napsat třeba "dnešní datum a jméno vašeho mazlíčka".

Pokud by vám nebylo příjemné si takto prodávajícího prověřovat, můžete ho požádat o doplňující fotku třeba kvůli ověření stavu výrobku. Například: „Prosím, vyfoťte mi boty ještě zezadu, abych viděl/a, zda nejsou sešlapané. A připojte k tomu lísteček s dnešním datem.“

Podvodník zpravidla danou věc nemá a žádnou fotku vám nepošle. Možná dostanete tak maximálně pár výmluv: "Nejsem teď doma.", "Zboží mám u přítelkyně.", "Mám více zájemců, tak do dám holt někomu jinému."

Rozhodně se nenechte takto odmítnout. Lepší získat zboží později než naletět podvodníkovi.

Pokud jste získali aktuální fotografii, tak máte jistotu, že prodávající zboží má. Což pořád ještě není jistota, že to není podvodník.

5) Zjistěte si předem platební údaje

Běžný prodejce bude chtít zaplatit na český bankovní účet a předem.

Doporučuji účet nechat vyhledat zde na www.podvodnabazaru.cz a také na googlu

Nejbezpečnější je samozřejmě osobní převzetí nebo zaslání na dobírku. Ne vždy je osobní převzetí možné. A ne každý prodejce, i když slušný, bude ochotný riskovat zaslání na dobírku. Tam se on vystavuje riziku, že vy zboží nepřevezmete.

Vždy můžete zkusit prodejci tyto dva způsoby navrhnout a uvidíte, jak bude reagovat.

Rozhodně se vyhněte jakýmkoli jiným platebním metodám na účet s uvedením variabilního symbolu nebo zahraničním platebním službám!

 

Závěrem bych Vás chtěl podpořit v tom být při nakupování na bazarech co nejobezřetnější. Já to dříve neuměl, a proto jsem se spálil.

Nebojte se při jakékoli neochotě prodejce poskytnout vám požadované informace od koupě odstoupit!

 

Pro ty, co opravdu přeskočili až sem, ale i pro ty co sem poctivě dočetli, přikládám zprávu, která během jedné komunikace pomůže podvodníka odhalit. 

Dobrý den,

mám o zboží vážný zájem, je stále dostupné?

 Pokud ano, rád bych vás požádal o pár pro mě důležitých informací:

Na internetu se pohybuje mnoho podvodníků a rád bych si ověřil, co a od koho kupuji.

Byl byste ochotný mi poslat všechny tyto informace?:

- kousek vaší občanky, kde bude vidět pouze vaše Jméno a Příjmení

- fotku zboží s papírkem, kam napište dnešní datum

Souhlasíte se zasláním zboží na dobírku?

Děkuji

"kupující"

Sdílej článek:

Komentáře:

user picture
K.K.
4. 11. 2022

Jak ochrání dobírka prodávajícího, před chronickými nevyzvedávači? Dobírka je dobrá při nákupu dražšího zboží, kdy prodávající dostane předem poštovné. U položek do 200-300 korun naopak riskuje prodejce, že se mu balíček vrátí a přijde tak o poštovné.

Přidat komentář